Linki sponsorowane

Zwrot podatku Vat za materiały budowlane – koniec z ulgą

Rząd nasz znowu wpadł na bardzo nowatorski pomysł, który polega na zabraniu podatnikom następnej ulgi podatkowej. Mowa tutaj o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane, z którego skorzystać będziemy mogli do końca 2013 roku. Niesprzyjającą dla podatników zmianę ustawodawca usprawiedliwia opiekuńczością dla najbiedniejszych warstw społecznych sądząc, że z ulgę tą rozliczają tylko bogaci. Program wspierania rozwoju budownictwa do 2020 roku zakłada takie ustosunkowanie się co do przekonania, iż budżetowe dotacje w niczym najbiedniejszym nie pomagają. Za to nabijają kasę wyłącznie ludziom średnio zamożnym i bogatym.

-„ VAT za materiały budowlane odliczają sobie ci, których stać na budowę domu czy mieszkania dla siebie, ale także inwestorzy. W tej grupie są bogaci i średnio zamożni. Wolimy pomagać tym, którzy żyją poniżej średniej” – dodaje Stanisław Huskowski.

Zabierając ulgę na materiały budowlane i kasując program Rodzina na Swoim, rząd ma nadzieję na duże oszczędności, które zasilą kasę budownictwa socjalnego i społecznego. Przeznaczone by miały zostać na mieszkania dla osób najbiedniejszych, które nie są w stanie opłacać czynszu i lokale pod najem z opcją wykupu. Politycy chcą doprowadzić do celu by większa ilość obywateli dokonywała zakupu wynajmowanego mieszkania, co przyniesie z pewnością obustronne korzyści. W Polsce mamy deficyt lokali z takiego rodzaju przeznaczeniem na potrzeby na nie są ogromne. Takie rozwiązanie miałoby być protegowaniem rodzin najuboższych, które nie posiadają środków finansowych na zakupu mieszkania i nie mogą pochwalić się zbyt dobrą zdolnością kredytową w celu zaciągnięcia pożyczki bądź kredytu na jego zakup. Potwierdzeniem tego jest fakt, że w większym aglomeracjach miejskich, deweloperzy nieruchomości nie sprzedają przeciętnie od 30 do 50 procent nowo wybudowanych mieszkań, gdzie tymczasem wiele liczno osobowych rodzin żyje na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Zainteresowanie wkładania środków finansowych w lokale socjalne i społeczne wykazuje również opozycja, która jednakże wyraża swoją niepewność co do rządowych chęci przeznaczenia zaoszczędzonych pieniędzy na ten cel. Sądzi, że chęć pomocy ludziom z najbiedniejszych rodzin to tylko pretekst do załatania dziury budżetowej.

Jak duże są to pieniądze? Budżet państwa rocznie traci na zwrocie podatku VAT za materiały budowlane około miliarda złotych, a koszty towarzyszące jemu w dużym stopniu przekraczają wydatki ponoszone na mieszkania dla najbiedniejszych. Program Rodzina na Swoim to wydatek rzędu powyżej 8 miliardów złotych.
Rząd nie ma w panach otwarcie przeznaczyć uzyskanych oszczędności na mieszkania dla najuboższych ludzi.

„- To niemożliwe. Po prostu w poszczególnych ustawach dotyczących mieszkań dla najuboższych staralibyśmy się zapisywać pieniądze zaoszczędzone na likwidowanych dotacjach” – podsumowuje polityk PO.

Program, który planuje wcielić w życie nasz rząd obrazuje pewne mechanizmy ale nie określa konkretnej kwoty, jaką rząd chce przeznaczyć na mieszkania socjalne i społeczne. Bezprecedensową prognozą jest fakt, że pomysł rządowy zamierza do 2015 roku powiększyć budowę mieszkań dla biednych o 7,5 tysiąca. Eksperci od rynku nieruchomości sądzą, że nowy program rządowy posiada zarówno plusy jak i minusy. Największą wadą, jaką zarzucają temu programowi jest spadek wydajności budownictwa finansowego z punktu widzenia publicznych pieniędzy od komercyjnych inwestycji. Zaletą jego jest fakt, iż rząd nasz chce pomóc najuboższym ludziom, których nie stać na zaciągnięcie kredytu na zasadach komercyjnych. Gdyby jeszcze politycy racjonalnie pomyśleli o dogodnym sposobie wykupu wynajmowanych mieszkań, z pewnością spowodowałoby to wzrost gospodarczy polskiego rynku.

4 myśli nt. „Zwrot podatku Vat za materiały budowlane – koniec z ulgą”

  1. Nie jestem jakimś wielkim ekspertem, ale uważam, że państwo nie jest na tyle bogate, żeby fundować wszem i wobec różne ulgi, dotacje i przywileje. Każdy jest kowalem własnego losu i powinien mieć to, na co go stać, a nie tylko liczyć na to, że dostanie coś od państwa.

  2. Czy wiecie coś może o tym czy w 2013 będą jakieś ulgi budowlane ? Chcę wybrać najlepszy moment na budowę domu. Zastanawiam się nad budową ekologicznego domu. Wiem, że będzie to droższa inwestycja, ale taki pasywny dom zwróci mi się bardzo szybko.

    1. Muszę Cię uspokoić – ulga budowlana będzie do końca 2013. Musisz działać zatem. Niestety będzie ona niższa niż w roku 2012. Zerknij na nowe limity ulgi. Nie ma jednak jakiejś tragedii z tym.

  3. Szukam informacji o ulgach budowlanych. Czy będą jakieś drastyczne zmiany ? Czy ulga będzie dalej dostępna w 2013 ? Marti mnie jak ostatnio mieszają w tych podatkach i zabierają ulgi na różne rzeczy. Chcę budować dom właśnie w przyszłym roku i muszę wszystko dobrze zaplanować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*