Linki sponsorowane

Zwrot pieniędzy za płatność kartą – co to jest moneyback?

Od 20 lat banki na świecie oferują karty płatnicze z usługą moneyback. Taki program polega głównie na zwrocie określonego procenta przez bank od kwoty wydatkowanej w postaci bezgotówkowej. Przeważnie zakupy premiowane są zwrotem jednego procenta.

Wraz z rozwojem obrotu bezgotówkowego w naszym kraju pojawiają się nowe usługi dotyczące płatności bezgotówkowych. Resort Finansów zakłada w Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2010-2013, że liczba dokonywanych transakcji bezgotówkowych ma stanowić 51 procent wszystkich operacji pieniężnych. W 2010 roku, w stosunku do roku poprzedniego wartość transakcji dokonanych za pomocą „plastików” Visa wzrosła o 14,4 procent.

Organizacja Visa Europe zamierza zwiększyć do 2015 roku liczbę terminali usługowo-handlowych akceptujących kartę Visa w Polsce do liczby 400 tysięcy. Usługa moneyback pojawiła się w polskim sektorze bankowym dość późno, bo dopiero w 2009 roku. Pierwszą kartę zarabiającą w Polsce wprowadził Bank Zachodni WBK- kartę „Wydawaj i Zarabiaj” promował ówczesny trener narodowej kadry piłkarskiej Leo Beenhakker. Zwrot pieniędzy za płatności kartą to wynik bankowej konkurencji i walki o klienta. Otrzymywana „premia za zakupy” nie jest jednak prezentem. Każdy sklep, który posiada terminal do realizacji transakcji bezgotówkowych jest obciążony prowizją od 2 do 2,5 procent wartości transakcji. Następnie prowizja ta dzielona jest pomiędzy trzema podmiotami takimi jak: bank, organizacja płatnicza (MasterCard lub Visa), centrum autoryzacji kart. Z tej puli do banku wydającego kartę płatniczą trafia od 1,2 do 1,5 procent wartości transakcji. Zatem w przypadku usługi moneyback banki oddają większą część tej prowizji klientom.

Przykłady usług moneyback w polskim sektorze bankowym:

-Bank Zachodni WBK: zwrot 1 procenta od każdej płatności dokonanej kartą Visa wydawaną do konta Wydajesz&Zarabiasz

-Millennium Bank: w przypadku Dobrego Konta bank zwraca 3 procent miesięcznych wydatków na zakupy dokonanych za pomocą „plastików”

-Meritum Bank: otrzymamy tutaj 4 procentowy zwrot miesięcznej kwoty wydatkowanej za pomocą karty płatniczej na stacjach benzynowych(oferta dla posiadaczy Meritum Konta Zarabiającego)

-Eurobank: w ramach programu kupujesz-zyskujesz, klienci mogą otrzymać 1 procent od każdej transakcji bezgotówkowej wykonanej kartą debetową

Jedna myśl nt. „Zwrot pieniędzy za płatność kartą – co to jest moneyback?”

  1. Zwykle ten zwrot nie jest za wielki, a wysokość zwrotu nie przekracza chyba około 30 zł, więc nie jest to jakiś opłacalny biznes i źródło zarobku… Ale przynajmniej zwracają się opłaty za kartę i jeszcze coś zostaje w kieszeni, więc już jest fajnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*