Linki sponsorowane

Zarządzanie majątkiem rodzinnym – Family Office

Polski rynek usług bankowych niezwykle dynamicznie się rozwija, jednakże wiele produktów, które już od lat cieszą się ogromną popularnością chociażby w Stanach Zjednoczonych u nas jest mało popularnych, nie funkcjonują ze względu na inne realia.
Takim produktem jest na przykład Family Office. Jest to obsługa całościowa wybranej rodziny. Nie tylko doradztwo finansowe, ale i prawne, czy dotyczące zarządzania posiadanymi nieruchomościami, przyszłości (na przykład planowanie spadkowe). Potencjał Family Office mogą wykorzystać w pełni tak naprawdę tylko wielopokoleniowe, zamożne rodziny. I choć w Polsce poziom zamożności ciągle rośnie, to nadal nie jest on tak widoczny jak w Szwajcarii, Belgii czy Niemczech.

Niektórzy twierdzą, że ma to związek z historią. Takiego zdania jest chociażby prezes BRE Private Banking & Wealth Management Małgorzata Anczewska, która uważa, że to historia naszego kraju sprawiła, że Polacy nie wykształcili jeszcze nawyków gromadzenia pieniędzy, inwestowania majątku, które są tak charakterystyczne dla Zachodu. Warto wiedzieć, że dzisiejsze rodzinne potęgi, tak naprawdę wzbogaciły się w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Tym samym nie można mówić jeszcze o fortunach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Tak naprawdę rodzinne majątki dopiero się tworzą, tym samym zapotrzebowanie na Family Office w najbliższych latach powinno wzrosnąć.

Usługi Family Office nie ma Kredyt Bank, bowiem nie widzi on jeszcze zapotrzebowania na taką kompleksową obsługę majątku rodzin. Warto jednak podkreślić, że banki międzynarodowe, które działają w Polsce, umożliwiają polskim klientom dostęp do usługi private banking za granicą.

I tak dla przykładu chociażby polscy klienci Deutsche Banku, którzy chcieliby skorzystać z tej usługi mogą zapoznać się z ofertą globalną banku, która jest dostępna w ramach Private Wealth Management chcoiażby w Niemczech, albo też w Luksemburgu.Wtedy polskiemu klientowi zostanie przypisany osobisty doradca, tak zwany relationship manager. Zawsze jest on do dyspozycji klienta, przyjedzie na spotkanie w dogodnym terminie, pomoże ustalić strategię zarządzania portfelem aktywów (inwestycje w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, produkty strukturyzowane czy te typu FX, nieruchomości, inwestycje alternatywne i inne).

Najzamożniejsi klienci mogą liczyć na odpowiednie zajęcie się ich finansami (dopasowane do ich potrzeb, opracowanie długoterminowego planu zarządzania majątkiem) chociażby w Raiffeisen Banku, czy Deutsche Banku. Są to jedynie pewne elementy związane z Family Office, których z biegiem czasu z pewnością będzie coraz więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*