Linki sponsorowane

Wspólne konto – jak działa rachunek osobisty dla par?

Młodzi ludzie, którzy decydują się zamieszkać razem, bo nie tylko małżonkowie, często stają przed dylematem czy warto prowadzić dwa osobne rachunki czy może jednak wygodniej ni taniej byłoby utrzymywać jedno wspólne konto. Tym bardziej, że przecież utrzymanie kosztuje, rachunki trzeba płacić, do tego łatwiej monitorować wydatki, kiedy konto jest jedno. Są plusy, ale także minusy takiego wspólnego rachunku. Nie ma innej opcji – młodzi ludzie sami muszą podjąć decyzję co będzie dla nich lepsze.

Jak działa konto wspólne? Otóż najogólniej rzecz biorąc jest to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, do którego dostęp ma więcej niż jednak osoba. Każdy może założyć takie konto, nie trzeba być małżeństwem, nie wymagane jest żadne pokrewieństwo.
Co jest najważniejsze i konieczne w takim razie? – ZAUFANIE. Z pewnością jego nie może zabraknąć. Bo przecież dzieli się z tą osobą rachunek, pieniądze. Tym bardziej, że każdy z współposiadaczy konta ma pełną swobodę w dysponowaniu zgromadzonymi na nim środkami finansowymi. Dlatego też warto zastanowić się zanim założy się taki wspólny rachunek czy w kwestii pieniędzy i ich użytkowania, wydawania na pewno wyznajecie taki sam światopogląd.

Warto podkreślić, że wspólne konto jest nie lada ułatwieniem, wygodnym rozwiązaniem, do tego tańszym, bo płaci się za obsługę jednego konta, a nie dwóch indywidualnych. Chociaż to akurat nie jest dziś najistotniejsze, zazwyczaj bowiem nie płaci się już za utrzymanie konta, co najwyżej za użytkowanie karty.

Istotną korzyścią jest fakt, że jeśli na taki wspólny rachunek będą co miesiąc wpływać dwie pensje, to i zdolność kredytowa będzie wyższa. Łatwiej także zaplanować domowy budżet, kiedy pieniądze gromadzone są na jednym koncie. Szybciej można także sprawdzić wydatki.

Niestety nie można zapominać o wadach takiego rozwiązania. Nie ma mowy o robieniu niespodzianek, w przypadku kiedy wypłaca się pieniądze ze wspólnego konta czy robi przelew. Do tego każda ze stron jest w takim samym stopniu odpowiedzialna za decyzje oraz dyspozycje pieniężne, nawet jeśli zostały one podjęte tylko przez jedną osobę (zablokowanie karty, przekroczenie limitu debetu i tak dalej). Wiele banków proponuje jednakże takie rozwiązanie, wśród nich znajduje się między innymi Bank Pocztowy, gdzie konto wspólne można założyć przez Internet.

Jedna myśl nt. „Wspólne konto – jak działa rachunek osobisty dla par?”

  1. Bardzo interesująca oferta, żekłbym… Ale nie znalazłem tutaj ani słowa o parach o innej orientacji niż heteroseksualna. A ja bym chciał założyć sobie wspólne konto z moim chłopakiem. Czy taka opcja jest możliwa? Dziękuję za odpowiedź 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*