Linki sponsorowane

Ustawa deweloperska – zmiany, nowe przepisy

Klienci chcący kupić mieszkanie nie będą musieli się już obawiać tego, że deweloper dostanie pieniądze i rozpłynie się z nimi jeszcze zanim z dziury w ziemi wyrośnie ich mieszkanie czy dom. Prezydent bowiem podpisał ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Pieniądze, które przekazywane będą deweloperom będą znajdowały się pod stałym nadzorem. W myśl przepisów ustawy deweloper będzie musiał zapewnić klientowi ochronę wpłacanych środków w postaci założenia: zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego, otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego z gwarancją ubezpieczeniową albo bankową, albo otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego.

Ustawa wejdzie w życie po okresie sześciu miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Przepisy będą miały zastosowanie do instytucji deweloperskich, które rozpoczną sprzedaż mieszkań, domów właśnie po wejściu jej w życie. W ustawie znalazły się również przepisy dotyczące uregulowania treści umowy deweloperskiej, określenie praw i obowiązków stron. Ustawa ma stanowić zabezpieczenie przed ewentualną utratą oszczędności życia przez klientów, którzy to powierzą pieniądze deweloperowi na etapie budowy, a ten nie wywiąże się ze zobowiązania, bo chociażby zbankrutuje. Chroni ona tym samym interesy klientów.

Niestety nowe przepisy nakazują również zawieranie umowy przedwstępnej między deweloperem a nabywcą mieszkania czy domu, która ma mieć formę aktu notarialnego. A to z kolei jak można się domyślić, będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Jednakże czym w  przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego na ogromną kwotę, kilkanaście lat, jest tysiąc złotych wydane na notariusza i ową umowę przedwstępną, kiedy można mieć pewność, że nasze pieniądze nie przepadną wraz z nieuczciwym deweloperem?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*