Linki sponsorowane

Czy ubezpieczenia bankowe jest drogie – polisa ubezpieczeniowa w banku

polisy ubezpieczeniowe w bankachPo wprowadzeniu przepisów nowych rekomendacji i ograniczeniu akcji kredytowej, banki szukają nowych źródeł dochodu. Wzorem dla polskich bankowców są koledzy z zachodu, którzy opanowali rynek ubezpieczeń. Niestety u nas w kraju rodacy wciąż wolą kupować polisy u agentów ubezpieczeniowych a nie w oddziałach banku. Dlatego też jeszcze długi okres czasu minie, zanim ten sektor produktów bankowych będzie opłacalny.
W Polsce na zakup polisy na życie za pośrednictwem doradcy bankowego decyduje się tylko co szósty klient. Najwięcej ubezpieczeń za pośrednictwem oddziałów bankowych sprzedaje Portugalia. Tam biura pośredników ubezpieczeniowych praktycznie nie istnieją. Druga w rankingu jest słoneczna Italia. Włosi podobnie zresztą jak Hiszpanie dużo chętniej kupują polisy ubezpieczeniowe w banku niż u agenta.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku sprzedaży ubezpieczeń majątkowych. Europejczycy są raczej nie zainteresowani tego typu ubezpieczeniem. Sprzedaż tych polis w porównaniu do USA lub Kanady jest naprawdę słaba. W Europie pod tym względem góruje Turcja, Portugalia i Wielka Brytania. Jednak nawet w tych krajach, tylko co 10 klient banku, wyraził chęć zakupu takiego ubezpieczenia.

W Polsce najpopularniejsze w sprzedaży są polisy komunikacyjne. Są one sprzedawane już w większości banków. Jednak wciąż kupując ubezpieczenie komunikacyjne Polacy chętniej udają się do agenta niż do oddziału banku. Wyjątek tu stanowi tylko mBanku. Najgorzej z kolei sprzedają się w Polsce podobnie jak w pozostałej części Europy ubezpieczenia majątkowe. Tylko 2 % wszystkich sprzedanych polis ubezpieczeniowych przypada na ubezpieczenia majątku. Jeszcze gorsza sytuacja jest u naszych południowych sąsiadów czyli w Słowacji oraz Słowenii i Chorwacji.

Zdaniem specjalistów banki muszą przygotować się na długą i męczącą walkę konkurencyjną, żeby dogonić liderów bancassurance. Dopiero wtedy można liczyć na konkretne przychody z tego sektora.

Najchętniej Polacy dają się namówić na zakup polis na życie, zwłaszcza przy okazji zaciągania kredytów hipotecznych. Jest to najprawdopodobniej związane z presją otoczenia, które obawia się nadmiernego zadłużania i przejmowania długów po bliskich. Poza tym ubezpieczenia na życie w banku są nawet kilkanaście złotych tańsze od tych sprzedawanych przez agentów ubezpieczeniowych.

2 myśli nt. „Czy ubezpieczenia bankowe jest drogie – polisa ubezpieczeniowa w banku”

  1. Przyznam szczerze, że sam korzystam z agenta. Jest to dla mnie wygodne bo on za mnie pilnuje terminów, przyjeżdża do mnie z gotowymi papierami. Robi za mnie nawet wszelkie przelewy. Póki co jestem zadowolony ze współpracy i nie wyobrażam sobie żebym ganiał w tych sprawach po bankach.

  2. Z jednej strony dobrze, że banki oferują kompleksowe usługi, jednak z drugiej strony często bywa męczące, gdy przy okazji robienia jakiejś drobnej operacji w banku, pani z okienka wciska nam jakieś usługi, którymi nie jesteśmy zainteresowani. A jeszcze gorzej, gdy dzwonią z banku i próbują nam sprzedać ubezpieczenie przez telefon…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*