Linki sponsorowane

Jakie są prognozy cen paliwa w Polsce na najbliższy rok

Każdy kto bardziej zagłębi się w branże paliwową dobrze wie ceny paliw zależą od bardzo wielu czynników. Są nimi m.in. Ceny ropy naftowej, kursy waluty rodzimej wobec dolara, obciążenia podatkowe. Obecnie mamy do czynienia ze znaczny wzrostem cen tego surowca Wzrost ten był skutkiem nie tylko 23% wzrostem cen ropy naftowej Brent w USD za baryłkę ale również osłabieniem złotego w stosunku do dolara o 5%.
Prognoza cent benzyny w polsce w roku 2011Generalnie cały rok 2010 minął pod znakiem wzrostów na rynkach paliw. Wysokie ceny były podyktowane polepszającą się koniunktura światową oraz wzrostem ilości transakcji finansowych na rynkach paliw.

Rynek surowców przeżywa prawdziwy boom

Do ogólnej poprawy koniunktury światowej w dużej mierze przyczyniły się Chiny, które nie odczuły skutków kryzysu i osiągnęły wzrost gospodarczy na poziomie 10,5 %. Również w Krajach OCES widać było dużą zmianę po wprowadzeniu rządowych pakietów stymulujących gospodarkę.

Poprawa na rynkach wpłynęła na rozwój rynku surowców: złota, srebra, metali szlachetnych oraz również paliw. Popyt na ropę w poprzednim roku był o 4,5% wyższy niż w roku ubiegłym.

Jednak to nie jedyny powód wzrostu cen ropy. Na ropę duży wpływ miały również napięcia, które miały miejsce na rynkach kapitałowych. Podwyżka cen za baryłkę była spowodowana głównie decyzją amerykański właz monetarnych o poluzowaniu polityki monetarnej. Decyzja skutkowała zasileniem rynku kolejną częścią gotówki, co przełożyło się na spadek wartości realnej samego pieniądza. Rząd co prawa chciał pobudzić kulejący już wzrost gospodarczy, jednak inwestorzy skutecznie zaczęli się wycofywać z obligacji rządowych i zaczęli inwestować w surowce.

Martwimy się o wzrost cen ropy. Jednak to nie ropa na rynku surowców osiągnęła największy wzrost. Prawdziwy renesans przeżywają obecnie takie surowce jak bawełna-90% , kawa-74% oraz węgiel -49%.

Ceny ropy a sytuacja w Egipcie?

Niestety niekorzystna sytuacja w Egipcie oraz duża niepewność geopolityczna w tamtym rejonie ( Tunezja), również ma swój udział we wzroście cen ropy. Jeśli do tego dołożymy niekorzystny program nuklearny Iranu, referendum w Sudanie, będziemy mieli jasny obraz sytuacji. Wszystkie te kraje są bardzo zasobne w ropę. Troska o stabilność dostaw niestety zawsze winduje ceny ropy. Niestety sytuację pogorszył Al-Naimi, saudyjski minister ropy, który podniósł przedział cenowy za baryłkę z 70-80 USD do 70-90 USD. Również po drugiej stronie globu oficjele z OPEC z Ekwadoru podnieśli ceny na 90 dolarów za baryłkę. Stwierdzili oni bowiem, że taka cena nie zagrozi gospodarce światowej i w części rekompensuje wysokie ceny wydobycia surowca.

Również banki podniosły swoje prognozy co do cen tego surowca na kolejne lata. Specjaliści z Goldman Sachs przewidują w tym roku,że cena ropy za baryłkę będzie wynosiła 100 dolarów. Podobnie prognozują specjaliści z JP Morgan oraz CIBC, kanadyjskiego banku korporacyjnego. Za rok ceny ropy mają osiągnąć swoją rekordową cenę około 200 dolarów za baryłkę!

Ceny ropy w Europie

Skutkiem podwyższenia cen ropy są podwyżki cen paliw w krajach europejskich. Średnio ceny benzyny wzrosły o 20-30%. W największych portach zachodnioeuropejskich takich jak Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia, gdzie następuję przyjęcie paliwa eksportowego z krajów produkujących ten surowiec ceny znacznie poszły w górę. Ceny i notowania cen surowców na rynku hurtowym w ARA są co prawda uśrednione, jednak z uwagą śledzą je wszyscy specjaliści spółek rafineryjnych. Ceny paliw w ARA są cenami wyjściowymi dla cen paliw w Europie Zachodniej i Środkowej.

Niestety w Polsce jesteśmy zmuszeni wspierać się importem paliwa. Szczególnie z powodu wzrostu popytu na oleje napędowe. Udział samego oleju napędowego polskiej branży paliwowej wynosi 21%, podczas gdy dla benzyny wynosi 9%. Polska głównie importuje paliwa z Niemiec. Szczególnie jeśli chodzi o import benzyny w mniejszej części diesla. Również ze Słowacji, naszych południowych sąsiadów importujemy sporo. Jako, że większa część paliw jest importowana z Europy Zachodniej, ceny na ARA mają wpływ również na ceny paliw w Polsce.

Ceny paliw w Polsce

Jeśli dołożymy do cen paliw jeszcze podatek : akcyzę, opłatę paliwową oraz VAT, dojdziemy do wniosku, że najwięcej w ciągu roku wzrosła cena oleju napędowego. Niestety wzrosną również ceny paliw z zawartością biokomponentów. Bowiem od 1 mają zostanie zlikwidowana ulga akcyzowa. Specjaliści nie są jeszcze w stanie oszacować, jak zamiany te wpływają  na ceny benzyny i oleju napędowego.

Wbrew pozorom na wyższych cenach paliw nie zarabiają ani Lotos ani Orlen. Jeśli wzrostom cen paliw towarzyszy wzrost ropy naftowej i wzrost kursu dolara, rafineriom również nie jest lekko. Koncerny i tak obniżyły marże. Działalność na rynku paliwowym w Polsce jest nacechowana bardzo presją konkurencyjną. Dlatego też, koncerny nie mogą wszystkich podwyżek przerzucać na ceny paliw na stacjach benzynowych bo skutecznie wyhamowałoby to popyt na ten surowiec. Dlatego też cześć kosztów koncerny biorą na siebie.

2 myśli nt. „Jakie są prognozy cen paliwa w Polsce na najbliższy rok”

  1. Nie wiem jak Wy, ale ja sądzę, że ceny będą rosły jeszcze szybciej. Na stacjach rosły jak ropa taniała, to teraz przy jej wzroście polecą jeszcze szybciej.

  2. Śmieszą mnie te wszystkie prognozy i przewidywania. Bardzo często nie sprawdzają się i powodują jedynie panikę wśród użytkowników aut. Tak straszyli że benzyna będzie kosztowała powyżej 6 zł za litr i co? Ceny doszły do 6 zł na niektórych stacjach na bardzo krótki okres czasu i poleciały w dół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*