Linki sponsorowane

Podatki w Czechach – większe obciązenie dla bogatych

Być może już niebawem najbogatsi mieszkańcy Czech będą mieć mniej powodów do radości. Minister Finansów  – Miroslav Kalousek zastanawia się bowiem nad wprowadzeniem dla tej grupy wyższych podatków. Jednakże założenie jest jedno – jeśli już, to tylko tymczasowo! Nowy próg finansowy ustanowiony dla jednej grupy społecznej nie współgra bowiem z programem rządu.

Takie propozycje padały już wielokrotnie. Były one proponowane przez lewicę. Nie zgadzały się na nie jednak: partia Kalouska, ugrupowanie Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 oraz Obywatelska Partia Demokratyczna. Za była i jest nadal parta Sprawy Publiczne, która poprze wniosek rządu dotyczący podwyżki podatku VAT do 19%, jeśli ustanowiony zostanie wyższy podatek dla najbogatszych.

W chwili obecnej Czesi płacą podatek dochodowy w kwocie 15%. Ma on charakter liniowy, co oznacza, ze jego wysokość jest taka sama dla wszystkich, bez względu na dochody jakie generują w ciągu roku. Przewodniczący Partii Sprawy Publiczne chce, żeby osoby których dochody miesięczne przekraczają 90 tys. koron, czyli przeliczając na złotówki 14,6 tys. zł. zamiast 15% wynosił jeszcze raz tyle, czyli 30%. Powstaje pytanie, jaką decyzję tym razem podejmie Minister Finansów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*