Linki sponsorowane

Podatek śmieciowy – zmiany w ustawie śmieciowej 2011

Sejm uchwalił ustawę zwaną śmieciową, zgodnie z którą pieczę nad systemem gospodarowania odpadami komunalnymi przejmą gminy. Teraz trafi ona do Senatu. I być może z dniem 1 stycznia 2012 roku będziemy mogli cieszyć się niższymi opłatami za wywóz śmieci. Przypomnijmy, że dziś średni koszt takiej usługi wynosi 20 zł na osobę. Od stycznia może być taniej nawet o 70%.

Gminy w przetargach wyłonią firmy odpowiedzialne za odbieranie odpadów. Właściciele nieruchomości, którzy w chwili obecnej zobowiązani są do samodzielnego podpisywania umów z owymi firmami, będą uiszczać gminie opłatę.

Zgodnie z ustawą przewidziany jest półtoraroczny okres wprowadzający. Nowe prawo ukróci także nielegalny wywóz śmieci. Wszyscy będą musieli płacić podatek śmieciowy. Tym samym pieniądze w puli rozłożą się na większa niż dotychczas ilość osób/ gospodarstw domowych.

Od 2013 roku gminy będą musiały odzyskiwać 50% odpadów biodegradowalnych. Biorąc pod uwagę, że dziś jest to tylko 7% jest to właściwie niewykonalne.

W Unii Europejskiej to właśnie samorządy są odpowiedzialne za gospodarkę odpadami komunalnymi, inaczej jest właściwie tylko w naszym kraju oraz na Węgrzech.

Co więcej Polska znajduje się na ostatnim miejscu, jeśli weźmiemy pod uwagę produkcję śmieci, bowiem na jednego mieszkańca naszego kraju przypada średnio 316 kg odpadów, z czego jedynie 7% jest odzyskiwanych. Podczas gdy w Danii są to 833 kg na osobę, jednakże Duńczycy odzyskują 41% z nich, Holendrzy nawet 66% z 613 kg.

Jedna myśl nt. „Podatek śmieciowy – zmiany w ustawie śmieciowej 2011”

  1. Tak, we Włoszech i Kampanii świetnie się sprawdza podatek śmieciowy, hehe, u nas pewnie będzie podobnie, więc już nie mogę się doczekać tych gór śmieci na ulicach.
    Kraje UE mają trochę inną, żeby nie powiedzieć całkowicie odmienną i racjonalną, gospodarkę odpadami komunalnymi, więc może powinniśmy więcej rozwiązań “odgapić” niż tylko opłatę śmieciową! Wiadomo też jak w Polsce, a jak na Zachodzie pisze się przetargi, więc nie widzę dobrego wyniku tego projektu zmian w ustawie i mam nadzieję, że Senat lepiej ją jeszcze przemyśli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*