Linki sponsorowane

Podatek od lokat – co dalej z lokatami bez podatku Belki

Lokaty pozwalające uniknąć podatku Belki są dziś dostępne w niemal każdym banku. To łatwy sposób na przyciągnięcie klientów. Każdy chce przecież zarabiać na lokacie więcej, a uniknięcie płacenia podatku Belki taką możliwość daje.
Tymczasem Ministerstwo Finansów postanowiło odebrać nam taką możliwość i zlikwidować ostatnią lukę prawną, która pozwala na unikanie podatku Belki. Czy w związku z tym można spodziewać się, że od lipca znikną lokaty jednodniowe z dzienną kapitalizacją odsetek, bez podatku Belki?

Ministerstwo Finansów nie zamierza więcej tracić unikaniu podatku Belki. Szacuje się, że resort ten na zmianie, która dotyczy zasad zaokrąglania PIT (jest on pobierany od lokat bankowych) zarobi 540 mln złotych przez 24 miesiące.

Obecnie istniejąca luka w prawie pozwala na zaokrąglanie podatku Belki od kwoty 2,49 zł do 0 zł. Zmiany, które miałyby wejść w życie od lipca tego roku spowodowałyby konieczność zaokrąglenia nie tak jak dotychczas, czyli zgodnie z zasadami matematycznymi, ale do pełnego grosza. Co oznacza, że przy kwocie 2,49 zł będzie trzeba liczyć się z podatkiem w wysokości 47 groszy.

Zmiana ta tylko do końca tego roku ma przynieść resortowi zyski w wysokości 100 mln złotych. Ale czy Polacy nadal chętnie będą trzymali swoje oszczędności w bankach? Czy takie praktyki na pewno wyjdą państwu na dobre?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*