Linki sponsorowane

Krajowy Rejestr Długów i Infomonitor alarmują

Z badań przeprowadzanych przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że Polacy nie spłacają zaciągniętych zobowiązań finansowych, do tego nie regulują w terminie należności za prąd, gaz itp. Zdaniem owej instytucji dług wynosi 97 mld złotych. Konkurencyjna firma o nazwie Infomonitor także przeprowadziła w tej sprawie badania, z których wynika, że dług ten wynosi 28 mld złotych. Skąd tak ogromna różnica w owych obliczeniach?

Obie te instytucje tworzą czarne listy nierzetelnych płatników, jednakże obliczają je inaczej. Otóż KRD za zagrożony uznaje cały dług, nawet jeśli niezapłaconych jest tylko kilka rat. Natomiast Infomonitor wlicza do zadłużenia jedynie owych kilka niezapłaconych rat.

Obrazowo można to przedstawić następująco. Kredyt w wysokości 50 tysięcy złotych traktowany jest przez KRD jako zagrożony w całości. Infomonitor uznaje za zagrożone tylko tych kilka rat, które nie zostały uregulowane w terminie. Statystyczny dłużnik to młody mężczyzna w wieku od 26 do 35 lat, który zalega z płatnościami na nie więcej niż 10 tysięcy złotych. Najczęściej, jak wynika z badań, zamieszkuje on województwo śląskie, Mazowsze.

Zadłużenie wynikające z braku spłaty kredytów mieszkaniowych nadal rośnie. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne. Nie lepiej sytuacja się przedstawia w przypadku zaległych ceł i podatków, których wartość wynosi 22,6 mld złotych. Ciekawostką są także niezapłacone mandaty – wartość długu wynosi 174 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*