Linki sponsorowane

Jaki jest realny zarobek na lokatach – inflacja pożera zysk?

Inflacja nie pozwala nam zarabiać na lokatach, a będzie jeszcze gorzej. Dawno już minęły czasy, kiedy banki oferowały lokaty na 10%. Dziś najbardziej opłacalne są lokaty antypodatkowe, które od lipca znikną z ofert banków. I co wtedy? Gdzie i jak Polacy będą lokować swoje oszczędności?
Podczas gdy latem ubiegłego roku inflacja kształtowała się na poziomie 2 %, w chwili obecnej jest to 3,8%. Tym samym niegdyś łatwiej było o realny zysk z lokat bankowych. Każdy kto założył lokatę roczną musiał liczyć się z tym, że oszczędności nie zarobią zbyt wiele. Niewiele banków dawało oprocentowanie na tyle wysokie, żeby prześcignąć stale rosnącą inflację.

Pekao rok temu zaproponował na lokacie rocznej 2,7% w skali roku. Najgorzej w zestawieniu wypadają właśnie lokaty roczne. Jeśli pod uwagę weźmie się także inne okresy oraz konta oszczędnościowe to nie jest tak źle. Banki bowiem ciągle podnoszą oprocentowanie na lokatach, jednakże nie nadążają za ciągle zmieniającą się inflacją.

Minister Rostowski do tego zapowiedział, że od lipca zmieni się sposób zaokrąglania podatku od zysków z lokat (podatku Belki). Tym sposobem z rynku znikną tak zwane lokaty antypodatkowe. Banki, żeby przekonać do siebie nowych klientów, utrzymać tych starych, będą musiały podwyższyć zyski na lokatach.

Warto wiedzieć jednakże w projekcie znalazły się przepisy wyjmujące spod nowych zasad dotyczących zaokrąglania podatku lokaty, które zostały założone przed wejściem zmian w życie. Banki już zaczęły udoskonalać swoje oferty. Od lutego bardziej opłaca się oszczędzać w Raiffeisen Banku chociażby.

Należy mieć świadomość tego, że jeśli trzyma się gotówkę na lokacie antypodatkowej, jej oprocentowanie musi być wyższe niż poziom inflacji, a w przypadku kiedy od lokaty trzeba jeszcze zapłacić podatek Belki, żeby przynosiła ona realny zysk powinna kształtować się na poziomie od 4,7%, czyli naprawdę sporo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*