Linki sponsorowane

Jak obliczyć zdolność kredytową

O tym czy dany bank udzieli nam kredytu decyduje zdolność kredytowa-rozumiana jako zdolność do spłaty zobowiązania w ustalonym przez bank terminie. Zdolność kredytowa to warunek konieczny uzyskania obcego finansowania.

Zdolność kredytowa wyznacza przede wszystkim kwotę o jaką możemy się ubiegać w instytucjach finansowych. Banki różnią się w sposobie jej obliczania, dlatego też ubiegając się o pożyczkę finansową powinniśmy przejrzeć oferty kilku banków i wybrać tą najkorzystniejszą dla siebie. Wstępną zdolność kredytową jesteśmy w stanie ustalić samodzielnie dzięki kalkulatorom kredytowym, które znajdują się na wielu stronach internetowych o tematyce finansowej.

Sprawdź nasz kalkulator kredytowy jeśli nie wiesz jak można obliczyć zdolność kredytową na forum.

Jeśli chodzi o obliczanie zdolności kredytowej to banki wykorzystują w tym procederze różne rodzaje analizy kredytowej: np. analiza ilościowa, analiza jakościowa lub analiza punktowa. Banki obliczają kwotę, o którą się możemy ubiegać głównie na podstawie naszych dochodów i zobowiązań. Pod uwagę brane są również takie dane jak:

długość okresu kredytowania
waluta  zaciąganego kredytu
rodzaj i forma zatrudnienia
wskaźnik LtV (stosunek wkładu własnego do wielkości kredytu)
wielkość miesięcznych wydatków
liczba osób w gospodarstwie domowym

2 myśli nt. „Jak obliczyć zdolność kredytową”

  1. Słyszałem że są jakieś kalkulatory czy programy do obliczania zdolności kredytowej, tylko zastanawiam się czy to w ogóle jest wiarygodne i ma jakiś sens, bo przecież każdy bank ustala to indywidualnie, a nie według jakiegoś ścisłego schematu. Próbował ktoś z was korzystać z takiego czegoś? Warto?

  2. Takimi kalkulatorami to można sobie tylko dla zabawy obliczać zdolność kredytową. To co robią banki zupełnie odstaje od wyników wyliczonych w domu.

    Jeśli już ktoś chce, to orientacyjnie tylko może to zrobić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*