Linki sponsorowane

Jakie są dotacje unijne na biznes w internecie – kasa na e-usługi

Chociaż w portfelu unijnych pieniędzy na dotacje pozostało ich niewiele do podziału,  to przedsiębiorcy nadal mogą liczyć na rozwiązania wspomagające postęp rozwoju swojej firmy. Najwięcej sympatyków unijnych zasobów to przedsiębiorcy korzystający z bardzo prostych i przyjemnych sposobów pozyskania dotacji, gdzie bez trudu wywiązać się można z narzuconych wymogów. Na nieszczęście pula kasowa takich dotacji świeci pustkami, ale nie ma co rozpaczać, gdyż w tym roku nadal będzie można wyszukać konkursy, w których nadal będzie można wykorzystać unijne dotacje. Niemniej jednak gruntowne znaczenie ma fakt, że nie powinniśmy usilnie dostosowywać swojego pomysłu do działania, tylko dlatego, że jest osiągalny.
Najlepiej głęboko zastanowić się nad tym, co tak naprawdę chcemy uzyskać a następnie stwierdzić jakie mamy możliwości. Wypada przejrzeć oferty dotacji centralnych jak również regionalne programy operacyjne. W programach regionalnych środki finansowe są znacznie mniejsze jak w centralnych, jednak zagospodarowane w różnorodny sposób, że na pewno każdy przedsiębiorca wyszuka konkurs najbardziej intratny dla jego firmy.

 

W tym roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przewidziało dwa  konkursy, które są nie lada kąskiem dla przedsiębiorców z racji swego powodzenia i renomy, gdyż dotyczą działań 8.1 i 8.2 programu „Innowacyjna gospodarka”.

Z pewnością wielu biznesmenów cieszy się z tego powodu, gdyż rozwój portali oraz e-portali to działalność stanowiąca atrakcyjną formę zarabiania. 8.1 to działanie w kierunku możliwości uzyskania dofinansowania na tworzenie i wdrażanie specjalistycznych portali oraz na e-usługi, bez usług hostingu. Wysokość dotacji unijnej  łącznych nakładów unijnych jest na poziomie 70%, a w przypadku osoby, która nie ukończyła 27 roku życia wynosi  80% i pokrywa niezbędne koszty ponoszone przy adaptacji „swojej wizji”, jak np. wynajem pomieszczenia, kupno licencji czy patentów, usług doradczych, wynagrodzeń pracowników ściśle związanych w realizację projektu unijnego. Skorzystać mogą z niej  mikro- i mali przedsiębiorcy, prowadzących działalność niecały rok podatkowy. Projekt finansowany jest przez okres 24 miesięcy.

Drugim limitem jaki firma starająca się o dotację jest wymóg, że projekt, którego wartość jest nie mniejsza niż 20 tys. zł ale nie wyższa od 700 tys. zł.
Z całości inwestycji zwrócą na do 490 tys. do 560 tys. zł –  dla osób do 27 roku życia.

We wcześniejszych okresach, konkurs tego typu osiągnął taki wielkie zainteresowanie, że podczas ostatniego naboru zgłosiła się tak niesamowita ilość przedsiębiorców, że skończył się limit budżetu unijnego i dla wielu chętnych firm nie wystarczyło środków na dofinansowanie takiego projektu.

Obecnie trwa kolejny okres możliwości składania wniosków takiej dotacji, gdzie przedsiębiorca składa je przez drogę elektroniczną poprzez swój podpis elektroniczny. Tegoroczne reguły aplikacji to trzy czynności jakie przedsiębiorca powinien wykonać chcąc pozyskać dofinansowanie na e-projekt. Wypełniony wniosek  rejestruje się na stronie internetowej PARP przy użyciu generatora, podpisując go podpisem elektronicznym oraz składamy załączniki.

Zmiany jakie nastąpiły w tym roku to możliwość tylko jednorazowego złożenia wniosku. Raz złożony wniosek nie podlega żadnym poprawką, nie można go wycofać oraz złożyć ponownie. Sam już System Informatyczny stworzony do kontroli elektronicznej rejestracji tych wniosków, ponowne złożenie wykrywa, co powoduje złamanie zasad regulaminu.

Zainteresowanie przedsiębiorców tą dotacją, osiągnęło w ostatnim konkursie  niesamowity poziom wzrostu złożonych wniosków w bardzo krótkim czasie do 2,8 tysiąca  gdzie wcześniej było ich zaledwie 82 sztuki. Prognozuje się, że w końcowych dniach naboru, a będzie to 30 września, tempo składania wniosków znacznie wzrośnie, czego konsekwencją z pewnością będzie analogiczny wynik jak jesienią ubiegłego roku. W dodatku wdrożony został nowy system punktacji. Priorytetowym czynnikiem rozpatrywania tych wniosków jest fakt czy inwestycja zapełni pewną niszę rynkową, będzie na skalę międzynarodową, a jej obsługa możliwa będzie w różnych językach. Ważne jest również by zysk nie pochodził tylko z reklam. Poprzednie kryteria takich działań, pozwalały uzyskać taką dotację wielu przedsiębiorcom, co doprowadziło do powstania mizernej jakości e-usług. PARP po każdej edycji konkursu po szczegółowej analizie składanych projektów, głęboko zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowych zmian co do kryteriów.

Przedsiębiorca będzie miał możliwość złożenia wniosku na rozchwytywane działanie 8.2, który wspomaga usługi typu „business to business”. Warunkiem otrzymania tej dotacji jest wymóg wspólnego prowadzenia przedsięwzięcia z innymi firmami w formie elektronicznej, popartego zawartymi umowami cywilnoprawnymi z co najmniej dwoma firmami z sektora MSP. Można wówczas zdobyć imponującą wysokością kwotę bo nawet 2 ml złotych. Podobnie jak przy działaniach programu 8.1 dofinansowanie nie może przekroczyć 70% inwestycji i dwuletniego czasu wsparcia.
Zdobyte pieniądze przeznaczyć możemy na zakup oprogramowania, licencji, środków trwałych niezbędnych do zrealizowania projektu czy usług ekspertów.
Pamiętać należy, że za otrzymane środki nie mogą być przeznaczone na zakup nieruchomości,  wynagrodzenia osób zatrudnionych do zadań wykonania projektu czy zakup uczestnictwa w specjalistycznych szkoleniach.

 

Unijna dotacja w 2011 roku z pewnością zdobędzie złoty medal, z racji niesamowitego tempa rozwoju postępu technicznego, gdzie wielu przedsiębiorców stawia na osiąganie dochodów z Internetu.

3 myśli nt. „Jakie są dotacje unijne na biznes w internecie – kasa na e-usługi”

  1. Dobrze by było tylko żeby naprawdę sprawdzali te projekty i dawali kasę na coś konkretnego bo czasem jak się patrzy na strony robione za środki unijne to się słabo robi.

  2. No cóż. Ktoś, kto ma dobre kontakty wyciąga całkiem duże pieniądze z tego ‘biznesu’. Wystarczy tylko ‘odpowiedni’ biznesplan i nikt się nie przyczepi do zbyt wygórowanych wydatków.

  3. Ktoś, kto ma dobre kontakty albo ktoś, kto potrafi dobrze kombinować… Niestety takich jest wielu, czego efekty często widać w postaci stron www zrobionych po kosztach, dosłownie za grosze, a oficjalnie wycenionych na wiele tysięcy. Niestety pracownicy urzędów przyznających te dotacje nie muszą być ekspertami w tej dziedzinie, co często jest wykorzystywane, a rzeczywistość nie ma z biznesplanem nic wspólnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*