Linki sponsorowane

Czy warto wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?

Kiedy zaciągamy zobowiązanie finansowe bardzo często już myślimy kiedy i jak uda nam się je w całości spłacić. Bardzo często zdarza się, ze w międzyczasie pojawiają się dodatkowe pieniądze, które chcielibyśmy przeznaczyć na spłatę części kredytu. Tymczasem banki chronią się przed takimi nadpłatami dodatkowymi kosztami.Nie ma co się oszukiwać, banki zarabiają na kredytach kolosalne sumy. I jeśli kredytobiorca postanawia spłacić zobowiązanie finansowe wcześniej, kredyt staje się dla instytucji finansowej mniej opłacalny.

Banki zabezpieczają się tym smaym przez wcześniejszą spłatą kredytu lub jego części przez kredytobiorców zawierając w umowie stosowne klauzule, zgodnie z którymi w pierwszych latach za nadpłacenie pobierana jest prowizja, która może wynieść nawet 5% wartości kredytu.

Większość banków stosuje tego typu zabieg. Dlatego też nadpłacanie kredytu po prostu bardzo często się nie opłaca finansowo. Gdzie nie pobiera się takiej prowizji? W ING Banku Ślaskim, mBanku oraz Multibanku. W niektórych instytucjach finansowych przez pierwsze lata można nadpłacić jedynie część kapitału bez konieczności płacenia prowizji. Tak jest chociażby w Kredyt Banku (20%), Millennium, Eurobanku, Nordea Banku (po 30%), zaś w Banku BPH i BZ WBK (po 50%).

Jedna myśl nt. „Czy warto wcześniej spłacić kredyt hipoteczny?”

  1. Takie postępowanie jak doliczanie kosztów za szybszą spłatę jest trochę krzywdzące dla klientów, ale z drugiej strony banki też muszą się chronić przed utratą zysku w postaci odsetek, więc biorąc kredyt na 30 lat trzeba liczyć się z tym, że będzie trzeba go spłacać przez tyle czasu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*