Linki sponsorowane

Czy opłaca się brać kredyty hipoteczne w walutach?

Zaciągnięcie zobowiązania finansowego takie jak kredyt hipoteczny na zakup mieszkania to bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja. Trzeba bowiem pamiętać o tym, żeby z cz może zdarzyć się, że nasza sytuacja materialna ulegnie pogorszeniu,a  raty kredytu nadal trzeba będzie spłacać. Dlatego też przy podpisywaniu umowy kredytowej warto się dwa razy zastanowić, ponadto tak zaplanować spłacanie rat, żeby domowy budżet w zupełności starczał na codziennie wydatki i drobne oszczędności na czarną godzinę czy niezaplanowane zdarzenia.

Każdy kredytobiorca musi zastanowić się czy wziąć kredyt w walucie obcej czy rodzimej. Przy czym oprocentowanie kredytów walutowych jest niższe niż tych w złotówkach, co oznacza, że co miesiąc rata kredytu jest niższa średnio o 20%.

Jednakże istnieje również ryzyko dotyczące zmian kursów, a co za tym idzie zmieniająca się wysokość raty kredytu. Chociażby kiedy złoty słabnie, wówczas waluty drożeją, czyli rośnie wysokość raty kredytowej.  Ponadto w przypadku kredytów walutowych tzreba liczyć się z wyższymi marżami, faktem że spready ustalane są indywidualnie przez bank, a prowizja nie należy również do najtańszych.

Oczywiście nie można się od razu sugerować tym, co obecnie dzieje się z frankiem szwajcarskim. Taka podwyżka kursu zdarza się niezwykle rzadko. Jednakże łatwo można teraz właśnie zauważyć, ze kredyt hipoteczny naprawdę może zrujnować.

Należy bardzo dobrze zastanowić się nad wysokością kredytu. Niektóre instytucje finansowe oferują nawet do stokrotności miesięcznej pensji. W takich przypadkach, nawet jeśli kredyt zostanie rozłożony na 30 lat, miesięczna rata będzie pochłaniać około 60% naszego wynagrodzenia. A jeśli rata pójdzie w górę może zachwiać naszą płynnością finansową.

Zgodnie z najnowsza Rekomendacją kredyty walutowe nie powinny przekraczać 42% dochodów netto. Co więcej okres kredytowania nie powinien być dłuższy niż 25 lat. Kredytobiorcy będą musieli się tym smaym liczyć z mniejszą zdolnością kredytową w przypadku kredytów walutowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*